Menu
Wydziały
Instytut Informatyki UwB > O aplikacji MobiUwB

O aplikacji MobiUwB

MobiUwB” to projekt, który pozwala na dostęp do zawartości stron Instytutu Informatyki z poziomu urządzeń mobilnych, takich jak smartphone’y, tablety, telewizory z funkcją Smart TV itp.

Projekt składa się z trzech części zaimplementowanych w różnych technologiach i językach programowania.

  • Część pierwsza to usługa sieciowa (ang. webservice), która udostępnia dane Instytutu w formatach JSON i XML, dla części 2 lub dla innych użytkowników, którzy chcieliby skorzystać z tej zawartości. W tej części treść dostarczana jest w formacie Atom (odpowiednik RSS), dlatego każdy może subskrybować wiadomości z Instytutu aby być na bieżąco.
  • Część druga to aplikacja internetowa skonstruowana tak aby prezentowała informacje w odpowiedniej formie dla urządzeń mobilnych. Jeśli użytkownik posiada starszy typ telefonu lub nie chce instalować aplikacji na telefonie, może skorzystać z przeglądarki internetowej aby mieć dostęp do materiałów z Instytutu informatyki.
  • Część trzecia to aplikacje natywne dla różnych urządzeń mobilnych. Aktualnie dostępna jest aplikacja pod systemy Android (które są najpopularniejszymi systemami na smartphone’y oraz tablety).

Aplikacja ta posiada wiele ciekawych funkcji, np.: notyfikacje odwołanych zajęć (jak tylko pojawi się informacja o odwołanych zajęciach studenci otrzymują wiadomość na komórkę).

W 2014 roku planowana jest aplikacja dla Windows Mobile a w dalszej przyszłości na systemy iOS (m. in. iPhone).

Autorami poszczególnych części są studenci:

Artem Barysevich, Karol Borkowski, Radosław Piliszek, Maciej Puchalski, Łukasz Szeremeta i Artur Szymański. Współautorem oraz opiekunem całości jest dr inż. Dominik Tomaszuk.

Aplikacja jest wydawana na zasadach open source a kod dostępny jest publicznie na GitHubie (każdy może przyłączyć się do programowania).

Kontrast A+ A-